Foto: welcomia / Shutterstock via PuzzlePix

5 lietas, kuras jāzina par stock attēlu (arī video un audio) licencēm

Foto: welcomia / Shutterstock via PuzzlePix

Šis ir viesautora ieraksts un šķiet, ka pirmais tāds šī bloga vēsturē. Ja vēl kāds vēlās, droši dodiet ziņu. Moš kaut ko var sarunāt.

Tātad, kādu laiku atpakaļ pie mums bija atnācis Viktors parunāties par stock saturu. Tas bija tik negaidīti interesanti, ka pajautāju vai viņš negrib par to uzrakstīt. Piemēram, par to Eifeļa torņa gadījumu.
Pie Viktora vispār var tikt pie Shutterstock licencēm uzņēmumiem un viņa kontakti ir raksta apakšā. Viktors palīdzēs.

1. Kas ir stock saturs?

Tas ir iepriekš profesionāli sagatavots digitāls attēlu, video vai audio saturs. Parasti to iedala: radošie attēli, vektorgrafika, ilustrācijas, video, mūzikas ieraksti un skaņas efekti.  Svarīgi arī ir to nošķirt no redakcionālā satura, kuru drīkst izmantot tikai redakcionāliem mērķiem (ziņu vietnēs, drukātajos medijos, mācību grāmatās, TV ziņās utt.). Redakcionālo saturu iedala 4 kategorijās: jaunumi, sports, izklaide un arhīvs. Lielākā daļa stock bibliotēku nodala redakcionālo saturu izvietojot to atšķirīgā vietnes lapā, vai arī blakus saturam izvietojot paziņojumu: “tikai redakcionālai lietošanai”.

2. Kurš drīkst izmantot stock saturu?

Lielākā daļa stock bibliotēku savās tīmekļa vietnēs un birojos piedāvā iegādāties atsevišķus attēlus, attēlu kredītus, attēlu pakas un abonementus. Šo uzņēmumu tīmekļa vietnēs pieejamais piedāvājums parasti ir piemērots tikai vienai fiziskai personai, turpretī korporatīvais piedāvājums izdevniecībām, plašsaziņas līdzekļiem, reklāmas aģentūrām un dažādiem uzņēmumiem notiek caur stock aģentūru birojiem. Pirms licences pirkšanas vienmēr pārbaudiet licences informāciju, noskaidrojiet, kurš drīkst izmantot saturu un kurš būs licences īpašnieks. Ja Tavs grafiskais dizainers pērk attēlu ar uzņēmuma kredītkarti, un uz Tavu uzņēmumu tiek izstādīts rēķins, tas nebūt vēl nenozīmē, ka licences īpašnieks būs Tavs uzņēmums. Ja šis grafiskais dizainers pametīs jūsu uzņēmumu, viņš vai viņa paņems licences sev līdzi. Piemēram, Shutterstock vietnē iegādātā informācija par Shutterstock licenci ir sekojoša: „Šī ir viena lietotāja licence, atļaujot vienai fiziskai personai licencēt, lejuplādēt un izmantot saturu. Ja vien jūs neizveidojat “komandas abonementa” vai “premium platformas” kontu, citām personām (tostarp darbiniekiem un sadarbības partneriem), nav atļauts izmantot jūsu kontu vai saturu, kurš no tā ir licencēts.

3. Kādam nolūkam var izmantot stock saturu?

Tas tiešā veidā ir atkarīgs no iegādātās licences. Lielākajai daļai stock aģentūru ir vairāku līmeņu licences. Pirmajā līmenī ir pieejamas standarta licences, kuras parasti ir piemērotas digitālai lietošanai, kā arī drukas materiāliem ar ierobežotu tirāžu un vides reklāmai ar ierobežotu sasniegtās auditorijas apjomu. Paplašinātas licences gan atbrīvo no šiem ierobežojumiem, gan sniedz plašākas iespējas, kā piemēram, lietošanu TV kampaņās un produktu vizuālā noformējuma veidošanā. Lielākā daļa stock aģentūru aizliedz satura izmantošanu jebkāda veida krimināla un erotiska materiāla veidošanā, kā arī, atkarībā no licences, ierobežota ir arī lietošana medicīniska, politiska, ar alkoholu un tabaku saistīta materiālu veidošanā. Bet mēdz būt dažādi izņēmumi, tāpēc, kā jau minēts 2. punktā, vienmēr pārbaudiet informāciju par licenci, lai būtu droši par to, kāda veida licence jums nepieciešama jūsu konkrētai vajadzībai.

4. No kā būtu jāizvairās izmantojot jebkādus attēlus, video vai mūziku?

Paturiet prātā, ka jebkādu šāda veida saturu kāds ir radījis. Tātad, bez atbilstošas ​​licences un / vai autortiesību īpašnieka atļaujas, to izmantot komerciāliem nolūkiem nedrīkst. Daži piemēri. Ja jūs Google atrodat kādu attēlu, pie kura nekas nav minēts par autortiesībām un licencēm, šos attēlus komercdarbībā izmantot nedrīkst. Jūs nofotografējat automašīnu pie kādas jaunas, modernas ēkas, viss kopumā izskatās lieliski, bet bez ēkas arhitekta vai ahitektūras autortiesību īpašnieka atļaujas jūs šīs bildes nevarat izmantot, lai reklamētu šo auto. Kāpēc Shutterstockā pie radošajiem attēliem nav Parīzes Eifeļa torņa naktī? Tā kā paša Eifeļa torņa autortiesības ir zaudējušas spēku (tas notika 70 gadus pēc Gustava Eifeļa nāves (1923)), bet tā apgaismojums, kas tiek ieslēgts naktī, tika uzstādīts tikai 1985. gadā un joprojām ir aizsargāts ar autortiesībām. Kāpēc Shutterstock radošajā saturā nevar atrast īstu iPhone attēlu? Tā kā ne tikai Apple zīmols ir aizsargāts ar autortiesībām, bet arī unikālais iPhone dizains, meklējot “iPhone”, jūs atradīsies tikai kaut ko līdzīgu iPhone.

5. Kā jūs varat būt pārliecināti, ka viss, ko izmantojat, ir atbilstošs?

Jūs vienmēr varat pārbaudīt licences informāciju tiešsaistē vai, ja jūsu uzņēmumam ir līgums ar stock bibliotēku, pārbaudiet arī to vai vēršaties pie attiecīgo pakalpojumu sniedzēju klientu atbalsta speciālistiem. Latvijā ar šādiem jautājumiem varat vērsties arī pie Shutterstock pārstāvja Viktora Rožkalna, kurš jums sīkāk pastāstīs par šiem jautājumiem un palīdzēs izvēlēties atbilstošāko risinājumu.

Viktors Rožkalns
viktors.rozkalns@puzzlepix.lv
+37126305654

***