rujienas saldejums

Rūjienas saldējums – kur kļūdas un kur stulbums

Aiz nezināšanas nosaukt saldējumu vārdā, kurš citur tiek izmantots, lai nicinātu rasi – kļūda.

Meklēt jebkādu pamatojumu, lai argumentētu, ka tas ir ok un tā ir jāpaliek – stulbums.

Kļūdīties var gadīties katram. Es to daru katru dienu.

Vai var gadīties, ka nosaukums, kurš ir izvēlēts, aiz nezināšanas izrādās rasistisks? Jā, mierīgi – neviens no mums nav perfekts. Kļūdas gadās, kā jau es teicu. Pasaule arī mainās.

Vai kategoriska pastāvēšana uz savu, ka “mums nekas nav jādara”, jo “mēs tā nosaucām jo saldējumam krāsa tāda un vispār nezinājām” ir stulbums? Jā.

Tāpat kā mēs uzzinām, ka latvāņus aiztikt ar rokām nevajadzētu tikai aptuveni ap to pašu laiku, kad uzzinām, ka eksistē tādi latvāņi, arī ar citām lietām tā mēdz būt – tas, ka es nekad neesmu redzējis miljons eiro, nenozimē kā tādi neeksistē.

Es tiešām ticu, ka Rūjienas saldējumam bija vislabākie nodomi, bet šī spītēšanās pretī un izlikšanās par muļķiem neizskatās pārāk labi.

Neviens neprasa no Rūjienas saldējuma (tas tomēr ir tikai saldējums), lai viņi perfekti orientētos melnādaino cilvēku visai drūmajā vēsturē un šodienas problēmās, bet nedaudz adaptēšanās un empātija pret šo ne mazo cilvēku grupu būtu nākusi tikai par labu.

Vienam burtam ir nozīme. Ir arī atšķirība starp lauku sieru un lauķu sieru.

Kļūdas ir viegli labojamas. Stulbums ne visai.

Nē, atsauces uz melno krāsu neviens netaisās aizliegt. Tikai apgūt nedaudz takta būtu tieši laikā. Latvijas iedzīvotājiem to būtu jāsaprot labāk nekā citiem, jo, nu, kad mēs skaidrojam, kāpēc mums viena vai otra diena ir svarīga un cita tieši pretēji, arī mūs ne vienmēr saprot. Sāksim ar sevi.

Ko es darītu Rūjienas saldējuma vietā?

  • Pa īstam noskaidrotu par ko ir šī diskusija, nevis tikai atrastu Oksfordas vārdnīcas skaidrojumu šim vārdam
  • Saprastu, ka daudz pareizāk ir nomainīt nosaukumu, jo nebūs tā, ka šis konkrētais vārds tuvākajā laikā pasaulei sāks asociēties ar ko pozitīvu
  • Nomainītu nosaukumu
  • Tikai pēc nosaukuma nomainīšanas nāktu klajā ar sekojošo komentāru, jo citādāk tam nav pilnīgi nekāda seguma un sakara ar objektīvo realitāti
Ja Tu tik ļoti mīli cilvēkus neatkarīgi no rases, tad Tu nomaini nosaukumu, kurš tiek izmantots nicinoši attiecībā pret veselu rasi

Es šo visu jezgu pamanīju tikai pateicoties Rūjienas saldējuma pašu poustiem, kas man liek domāt, ka paši arī šai ugunij pielēja eļļu. Komunikācijas daļai noderētu profesionālās kvalifikācijas celšanas kursi, jo, nu, žēl skatīties – no šī varēja iziet ar daudz sausāku ādu.

Ja būtu paklusējuši un klusām nomainījuši nosaukumu, nebūtu arī visas šīs jezgas. Tas tomēr ir tikai melns saldējums.

***